X Yachts Gold Cup

Ponad 100 jachtów z 12 krajów, również zza oceanu, wezmie udział w tych regatach, które składają się z mistrzostw Europy i mistrzostw świata dla różnych klas jachtów wyprodukowanych przez renomowaną stocznię X-Yachts.
Wystartuję tu na jachcie Xive w klasie X 99, w której będzie rywalizować ponad 40 załóg. Nigdy nie ścigałem się na tej relatywnie małej żaglówce, ale po pierwszych dwóch dniach czułem wszystkie mięsnie, mimo to że trzymam się tylko rumpla i staram się nie wypaść za burtę ;) .  W ubiegłą sobotę i niedzielę prosto z biegu wzięliśmy udział w takich typowych ,,przed” regatach, które wygraliśmy. Łatwo nie było, bo wszyscy faworyci byli już również na starcie. Po pierwszym dniu z miejscami 2,4,4,2 zajmowaliśmy drugą lokatę. W niedzielę poradziliśmy sobie doskonale przy dużo silniejszym i szkwalistym wietrze. Wygraliśmy dwa i raz finiszowaliśmy drudzy tuż za rufą jachtu Christiana Soyki, który jest absolutnym nr 1 i X 99 guru. Oprócz niego załogi duńskie są bardzo mocne, żeglują u siebie a poza tym zostały też wzmocnione przez doskonałych żeglarzy.
Poniedziałek i wtorek były naszymi dniami treningowymi, pracowaliśmy przede wszystkim nad kilkoma manewrami oraz nad odpowiednim ustawieniem masztu. Załoga składa się z 6 osób, poza mną wszyscy są amatorami i żeglują ze sobą już od bardzo wielu lat. Dzisiaj są oficjalne pomiary, ważenie załogi. Oprócz tego wyciągamy jacht, polerujemy część podwodną i sprawdzamy wszystkie elementy. Regaty trwają od czwartku do soboty, planowane jest rozegranie 10 wyścigów, prognoza pogoda zapowiada średnie wiatry i słońce, a więc tzw. premium sailing czeka nas. W miarę możliwości czasowych będę pisał relacje z każdego dnia mistrzostw.
pozdrawiam z Kopenhagi,
Karol
Ten wpis został opublikowany w kategorii X-Yachts. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.