VOR

Nick Dana/Abu Dhabi Ocean Racing

Mimo tego, że tylko cztery jachty ścigają się na wielkim oceanie, to załogi walczą o każdy metr. W ostatnich 24 godzinach okazało się, że Groupama za samodzielną żeglugę wzdłuż wybrzeży Afryki zapłaciła stratą ponad 350 mil morskich do Pumy i jachtu hiszpańskiego. Camper stara się zniwelować swoją 160 milową stratę do prowadzącej dwójki i największą szansę będzie miał, kiedy liderzy wpłyną w strefę Doldrums i znacznie zwolnią. Strefa ta charakteryzuje się słabym i zmiennym, ale bardzo porywistym wiatrem. Żaden nawigator ani zespół pogodowy nie mają tam kontroli i dużo zależy od szczęścia, ale również od dokonywania odpowiednich decyzji taktycznych w zależności od tego co się widzi. Z reguły mówi się, że „west is the best” co dotychczas wydaje się potwierdzać, bo właśnie jacht Telefonica odrobił ponad 10 milową stratę do Pumy, żeglując równoległym kursem ale ponad 60 mil na zachód od swojego amerykańskiego rywala.
Ken Read i jego załoga jest sfrustrowana stratą tak ciężko wywalczonego prowadzenia, ale doskonale też wiedzą, że do mety w Kapsztadzie dużo się jeszcze wydarzy. Po przekroczeniu równika jachty będą musiały okrążyć najbardziej na zachód wysunięty, znajdujący się w pobliżu Brazylii punkt Fernando de Noronha.
Chris Nicolson i jego doświadczona załoga Emirates Team New Zealand chyba najbardziej odczuła skutki jednej błędnej decyzji. Byli na prowadzeniu po przepłynięciu Giblartaru obrali kurs na południe, a ich śladem podążył Franck Cammas. Telefonica i Puma pożeglowały w poszukiwaniu silniejszego wiatru na zachód, co okazało się właściwą decyzją. Co prawda Camper obrał później podobny kurs, ale poniósł bardzo duże starty.
Wszystkich nawigatorów wspierają tzw. zespoły routerów, które mają nieustanny dostęp do aktualnej prognozy pogody, analizują przesuwanie się niżów, poszukują optymalnego kursu  gwarantującego największą szybkość jachtu w najlepszych warunkach wietrznych. Aktualna pozycja między jachtami i wybór ich kursów pokazuje, że nie ma standardowych rozwiązań. I to jest piękne w żeglarstwie!
pozdrawiam,
Karol Jablonski

http://www.volvooceanrace.com/en/gallery/photos.html

Ten wpis został opublikowany w kategorii Volvo Ocean Race. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.