Go for Speed trening i regaty MAIOR w Kilonii

W pierwszych dniach maja w roli trenera wziąłem udział w zorganizowanym przez Niemiecki Związek Żeglarski treningu jachtów kilowych. Byłem pozytywnie zaskoczony dużym zainteresowaniem oraz młodym wiekiem załóg ponad 20 jachtów biorących udział w tej godnej naśladowania inicjatywie.

Profesjonalna Komisja Regatowa w bardzo sprawny sposób zmieniała położenie linii startu  co ,,uatrakcyjniało’ trenowanie startów oraz ściganie się na relatywnie krótkiej trasie.

Minęło ponad dziesięć lat od mojego ostatniego żeglowania w Kilonii, gdzie w roku 1980  będąc jeszcze,,obiecującym’’ młodym zawodnikiem po raz pierwszy w życiu z kei zobaczyłem wpływające do portu wielkie jachty, pięknie złożone żagle i ich elegancko i jednakowo ubrane załogi. Wtedy pojawiła się we mnie olbrzymia chęć bycia jednym z nich i zobaczyłem, że żeglarstwo to nie tylko klasy olimpijskie.

Same regaty były bardzo ciekawe a 3 dni ścigania przy słonecznej pogodzie ale bardzo niskich temperaturach minęły bardzo szybko. Moim głównym zadaniem było podszkolenie techniczne ,,bardzo’’ amatorskiej załogi 42 stopowego jachtu Comfortina i zwrócenie uwagi na sposób trymowania, wykonywania manewrów i właściwej komunikacji. W naszej grupie startowało 12 jachtów, co zapowiadało zaciętą rywalizację.

Pierwszy dzień był bardzo trudny, słaby i bardzo zmienny wiatr nam nie sprzyjał. Bardzo trudno było skoordynować pracę sternika z trymerami żagli, ale w czwartym ostatnim wyścigu tego dnia było już lepiej. Nasze miejsca to 8,6,6,8 niby bez rewelacji ale to były i tak ich najlepsze rezultaty osiągnięte do tej pory.

W dniu następnym powiało trochę mocniej od brzegu. Wydaje mi się, że czytałem wiatr dużo lepiej od taktyków innych jachtów, bo mimo mniejszego potencjału szybkościowego zajęliśmy odpowiednio 2,3 i 2. miejsce co znacznie przewyższyło nasze oczekiwania i zaskoczyło nas jak i  inne załogi. Właściciel, który ma relatywnie małe doświadczenie regatowe otrzymał liczne gratulacje i wyrazy podziwu, że na ,,takim’’ jachcie (przeznaczonym bardziej do turystyki niż regat) można tak super pożeglować.

Dzień ostatni to dalszy progres umiejętności mało doświadczonych żeglarzy. Pierwszy wyścig po doskonałym starcie i poprawnej żegludze wygraliśmy w cuglach a w ostatnim byliśmy 3.  Niespodziewanie wskoczyliśmy ,,na pudło’’ zajmując 3 miejsce w tych regatach. Radość całej załogi była ogromna, oni po prostu nie mogli uwierzyć w to co się stało!  O tym niesamowitym wydarzeniu następnego dnia wspomniały nawet wszystkie ,,północne’’ gazety.

Po wyścigach natychmiast wsiadłem do samochodu, aby jak najszybciej dotrzeć do domu i przygotować się do pierwszego Zarządu PZŻ, który miał charakter bardziej ,,zapoznawczy’’. Po nim wsiadłem do samolotu i poleciałem do Nicei, by następnego dnia na akwenie na południe od Hyeres, doskonale znanym polskim żeglarzom potrenować  na Near Miss przed regatami Porquerolle Week.

Po 3 dniach rywalizacji w silno wiatrowych warunkach prowadzimy i wszystko wskazuje na to, że od dwóch dni wiejący mistral nie da za wygrane i szansa na rozegranie kolejnych wyścigów jest mała.  Więcej informacji na www. semainedeporquerolles.com

pozdrawiam z pięknej wyspy Porquerolle

Karol

Ten wpis został opublikowany w kategorii Żeglarstwo morskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.