Pozdrowienia z Auckland

 

W pierwszym tygodniu grudnia odbędą się tutaj mistrzostwa świata w klasie 49er i FX.

Od pierwszych dni listopada nasze dwie załogi męskie i jedna żeńska przygotowują się tutaj do tego ważnego startu.

Ola z Kingą są już w doskonałej formie !
Celem podstawowym jest wywalczenie kwalifikacji olimpijskich, ale wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że to nie wszystko.  Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim oraz Dominik Buksak z Szymonem Wierzbickim są doskonale przygotowani i miejsce w czołówce będzie dobrą platformą do budowania formy na IO w Enoshimie.

Ola Melzacka z Kingą Łobodą po dłuższej przerwie spowodowanej poważną kontuzją sterniczki są ponownie w doskonałej formie i miejsce w wyścigu medalowym byłoby ogromnym sukcesem.

A jak będzie to zobaczymy :-)

Trenerzy Paweł Kacprowski i Tomek Stańczyk wykonali z zawodnikami kawał solidnej roboty.

Jutro rozpoczynają się regaty Oceania Cup, które będą dobrym testem i pokażą gdzie jesteśmy i nad czym trzeba będzie jeszcze popracować. Poziom w obu tych klasach jest bardzo wysoki i  niuanse będą decydować. Na to też zwracamy szczególną uwagę.

Trasy regat są rozrzucone wzdłuż zatoki Huaraki co powoduje, że będzie bardzo duże zróżnicowanie w sile i kierunku wiatru, prądu oraz wysokości fali.  Szybkie dostosowanie się do tych zmiennych warunków będzie kluczem do sukcesu. Do tej pory praktycznie wszystkie dni były wietrzne, ale wiatr nie był stabilny w kierunku i duże znaczenie miało odpowiednie  ,,czytanie” tego co się z nim będzie działo.

Ja jestem tutaj już od tygodnia. To jest mój czwarty pobyt w tej mecce żeglarstwa regatowego.  Spotkałem wielu kolegów, z którymi się kiedyś ścigałem, a czasami na wodzie mamy możliwość oglądania nowoczesnej maszyny regatowej TNZ,  przygotowującego się do obrony Pucharu Ameryki.  Wygląda imponująco, a jeszcze kilka lat temu nikt nie przypuszczał, że taka konstrukcja w ogóle będzie możliwa do zaprojektowania i zbudowania i że ,,to’’ będzie żeglowało.

Peter Burling, sternik TNZ i Blair Tuke – ,,kontroler lotu’’, mistrzowie olimpijscy i świata w klasie 49er  wystartują w tych mistrzostwach jako faworyci. To dzięki nim zainteresowanie mediów tymi mistrzostwami jest wyjątkowo duże. Ciekaw jestem w jaki sposób te regaty będą pokazywane, bo 49 ery i FX są niesamowicie widowiskowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.