ORC mistrzostwa świata – dzień finałowy

Ostatniego dnia mistrzostw rozegraliśmy dwa wyścigi przy słabym wietrze, którego rozszyfrowanie było trudnym zadaniem dla wielu taktyków.

W pierwszym lewa strona trasy była korzystna i tam się znaleźliśmy po doskonałym starcie z zawietrznej strony linii. Górną boję okrążyliśmy przed kilkoma szybszymi jachtami i wyglądało, że będzie to dla nas dobry rezultat. Niestety na ostatnim kursie z wiatrem jego siła wzrosła do 10 węzłów i ponownie mniejsze jachty nas ,,przeliczyły’’. Miejsce 9 ale mimo to spore zadowolenie w załodze ze sposoby żeglowania.

W drugim sytuacja wiatrowa zmieniła się diametralnie i oczekiwałem silniejszego wiatru z prawej strony oraz korzystnej zmiany jego kierunku. Nie było to takie oczywiste, bo po starcie tylko my i jeszcze jeden jacht tam pożeglowaliśmy. Zaowocowało to sporą przewagą nad większością rywali, a najszybsze TP 52 z Gavinem Brady za steream i Kenem Readem w roli taktyka wyprzedziło nas tuż przed pierwszym znakiem. Mimo poprawnej dalszej żeglugi starczyło to na miejsce 5, co w końcowym efekcie dało nam 9 pozycje w klasyfikacji generalnej.

Jacht Moana wymaga optymalizacji technicznej, aby stał się konkurencyjny w formule ORC. Wyścigi up and down wyraźnie pokazały brak szans na równorzędną walkę. Załoga z dnia na dzień lepiej funkcjonowała, nasze starty i szybkość jachtu na wiatr były bardzo dobre. Jako taktyk podejmowałem prawidłowe decyzje z czego jestem zadowolony, bo były to moje pierwsze regaty w tym sezonie.

więcej info na https://www.yccs.it/regate-2022/orc_world_championship-325.html

Pozdrowienia

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.