33. Edycja Pucharu Ameryki i nowa klasa jachtów!

Dziś w samo południe na konferencji prasowej, uchylono rąbka tajemnicy i podpisano Protokół zawierający podstawowe założenia 33 edycji Regat o Puchar Ameryki. Największą nowością jest wprowadzenie nowej klasy jachtów.

Przy narodzinach Pucharu Ameryki, w akcie darowizny trofeum ustalono, że reguły rywalizacji kolejnej edycji zawsze będzie narzucał zwycięzca, który wygra lub obroni Puchar. Dzisiaj w Walencji Brad Butterworth – skipper zwycięskiego teamu Alinghi, Hamish Ross – radcą prawny Alinghi oraz Michel Bonnefous – prezes ACM, ogłosili oficjalnie Protokół zawierający podstawowe założenia rywalizacji dla 33 Edycji America’s Cup.

Wiadomo już, że do walki stanie flota jachtów nowej klasy. Super jachty mają mierzyć 90 stóp, a do ich obsługi potrzebnych będzie aż 20 członków załogi (dotychczas było 17). “Wszyscy chcemy wprowadzenia nowej klasy łodzi, większych, bardziej ekscytujących i trudniejszych do żeglugi i co za tym stoi jeszcze szybszych”, powiedział Butterworth. „Chłopcy będą musieli być doskonale przygotowani fizycznie, bo to będą naprawdę trudne jachty do żeglowania.”

Nowością są też rozgrywki przedeliminacyjne, w których wyłonione zostaną teamy właściwych Challengerów. Rozegrają się one jednak jeszcze na jachtach starej klasy. Albowiem pierwsze regaty jachtów nowej klasy będą mogły się odbyć dopiero po upływie 18 miesięcy od oficjalnego ogłoszenie zasad konstruowania tych jednostek.

Na konferencji nie zdradzono ani miejsca ani czasu, w którym będzie toczyć się kolejna batalia o Puchar. 33 America’s Cup na pewno rozegra się nie wcześniej niż w 2009 roku i nie później niż w 2011. Potwierdzono, iż trwają rozmowy co do przedłużenia umowy z samorządem Walencji w kwestii goszczenia kolejnej edycji Pucharu. Walencja wydaje się naturalnym partnerem do tego celu, ale wiadomo, że istnieje też lista innych miast, które chętnie zorganizowałyby u siebie taką imprezę.

Wszystkie istotne zasady 33 Edycji America’s Cup muszą zostać ogłoszone najpóźniej do końca 2007 roku.

Magdalena Lasocka / „Jachting”

Ten wpis został opublikowany w kategorii 33. Puchar Ameryki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.