Pozdrowienia z Miami

Mam już za sobą sześć długich i intensywnie przepracowanych dni. Pogoda jest genialna i do tej pory oferowała cały zakres warunków wietrznych. Pierwsze cztery to bardzo efektywna i harmonijna współpraca z trenerem klasy 49 FX Tomkiem Stańczykiem oraz dwiema załogami.  Cieszy fakt, że widoczny jest progres, dziewczyny skrupulatnie pracują nad poprawieniem dokładnie sprecyzowanych punktów dotyczących techniki prowadzenia żaglówki, przygotowania strategii wyścigu i jej realizacji. Wiadomo, że na to potrzeba więcej czasu, ale w wielu obszarach widać już dużą poprawę. Dziewczyny żeglują szybko w każdych warunkach, umieją kontrolować trym żagli w zmieniających się warunkach, zwracają więcej uwagi na to co dzieje się dookoła nich podczas wyścigu i podejmują odpowiednie decyzje.  Regaty zaliczane do cyklu Pucharu Świata rozpoczynają się w przyszły wtorek, a więc jest jeszcze kilka dni na doszlifowanie większości elementów.


Ostatnie dwa dni  obserwowałem zmagania naszych deskarzy w klasie RSX, którzy brali udział w Mistrzostwach Ameryki Północnej.  Regaty te, w których rozegrano po 3 długie wyścigi dziennie, odbyły się przy silnym wietrze. Specyfika ,, ścigania’’ się jest podobna do żeglugi na szybkich katamaranach czy bojerach.  Ja niestety muszę się przyzwyczaić do mało komfortowego poruszania się na motorówce. Pont (trener Przemek Miarczyński) fruwa po falach starając się być jak najbliżej umykających ,,desek’’ a ja na miękkich nogach amortyzuję twarde uderzenia o fale. Jest to bardziej męczące niż jazda na nartach J.  Żegluga po dobrym starcie  w dobrą stronę i z minimalną ilością zwrotów, na których traci się sporo dystansu, jest kluczem do sukcesu.  Mimo tego, że wiało mocno, to  nie było łatwo zdefiniować lepszą stronę trasy.  Ale właśnie dzięki temu po wyścigach mogłem omówić z zawodnikami szeroki ,,wachlarz’’ różnych wariantów rozgrywania startów oraz pierwszej halsówki. Naturalnie poruszałem  sporo innych ważnych spraw dotyczących strategii i taktyki. To dopiero początek naszej współpracy, która układa się bardzo dobrze.

Jutro płynę na trening z Zosią Klepacką i jej trenerem Cezariuszem Piórkiewiczem a następnego dnia z naszym finnistą Piotrem Kulą.

Jak widać, nie nudzę się tutaj J,

 

W Mikołajkach żeglują Mistrzostwa Europy w kl. DN. Wiadomości o przebiegu rywalizacji, kilku zdjęć czy filmików  , nie sposób znaleźć w necie,   chyba że są na Facebooku, ale nie wszyscy go mają…

Dzisiaj na www. Sailinganarchy.com nawet ,,fajna zajawka’’ o tych mistrzostwach

Ice-Sailing – DN European Championship 2019 – Lake ?niardwy POL – Start today

newsposter

NewsposterJanuary 23, 2019


The DN Iceboating European Championship 2019, originally planned to be held on the Balaton in Hungary, begins today in Poland one day late with the first races. 119 participants are on the entry list, divided in three quality fleets. Inspite of the defending champion Karol Jablonski POL missing, the Polish iceboaters are the clear favorites. The event website.

z przekierowaniem na stronę www. Eventu – której …nie ma,  a tylko otwiera się MARTWA, SUCHA, BEZINFORMACYJNA  strona www.IDNIYRA .eu jak zwykle od lat tylko z wynikami…

Żadnej informacji dla prasy, zdjęc czy wywiadu itd. itp.   Tragedia !!! i wielki wstyd, że nie potrafimy wykorzystać takiej okazji aby popularyzować ten tak piękny sport !!!!

Na www.bojery.pl też  nie ma żadnej informacji… a regaty rozgrywane u nas…

Pozdrowienia z Miami

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.