Pozdrowienia z Weymouth w Anglii

To właśnie tutaj w 2012  żeglarze rywalizowali o medale olimpijskie. Piękny port z wspaniałą infrastrukturą znajduje się na wyspie Portland i oferuje doskonałe zaplecze dla 250 załóg  z całego świata.

Jutro rozpoczynają się mistrzostwa Europy w klasach 49-er, 49er FX oraz Nacra. Prognoza pogoda zapowiada doskonałe warunki.  Średni i silny wiatr z kierunku wschodniego i duża fala z pewnością będą testować umiejętności zawodników i ich sprzęt do granic wytrzymałości. Trenerzy na motorówkach też nie będą mieli ,,sielanki’’. Już czuje mój kręgosłup i spięte mięśnie ;-) .

Współpracuję tutaj klasą 49 er i FX czyli z Pawłem Kacprowskim, szkolącym od wielu lat z sukcesami naszych zawodników oraz z Tomkiem Stańczykiem, który w ciągu krótkiego czasu doprowadził dwie załogi żeńskie do czołówki. Niestety siostry Zielińskie z powodu kontuzji nie wystartują , ale Ola Melzacka i Kinga Łoboda będą walczyć tu o miejsce w top 10. Dominik Buksak z Szymonem Wierzbickim oraz Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim  należą do światowej czołówki i będę chcieli tu pokazać, że po ciężko przepracowanych ostatnich miesiącach trzeba się z nimi liczyć w walce o medale.

Poziom rywalizacji w tej klasie jest z roku na rok coraz wyższy, a tutaj wystartuje ponad 100 załóg. Trzy dni przeznaczone są na eliminacje, kolejne cztery dni to wyścigi finałowe i wyścig medalowy. Mistrzostwa kończą się w niedzielę.


Ostatnie dni tu na miejscu zostały przepracowane solidnie przez całą ekipę. Te regaty widzę jako kolejny etap i sprawdzian umiejętności w drodze do IO w Tokio.  Za tydzień będziemy wiedzieć dużo więcej.

Jutro też w Atenach rozpoczynają się ME w klasie Finn, w których Piotr Kula będzie walczył o kwalifikację olimpijską. Na regatach na Florydzie i Majorce pokazał, że jest w dobrej formie a  szybkość  jego ,,Finna” jest wystarczająco dobra w każdych warunkach  aby rywalizować z najlepszymi.

Od trzech dni w San Remo o medale ME walczą również żeglarki klasy 470. Agnieszka Skrzypulec i Jola Ogar to nasza jedyna załoga w czołówce światowej mająca realne szanse na medale. Są na dobrej drodze, aby potwierdzić swoje doskonałe umiejętności żeglarskie jako team, bo żeglują ze sobą od zeszłego sezonu.

Wszystkim życzę powodzenia i trzymam kciuki.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.