Puchar Ameryki zostaje w Nowej Zelandii

 

7:3 Emirates Team New Zealand pokonał włoski team Luna Rossa Prada Pirelli.

 

Wygrał zespół posiadający szybszy jacht i który zrobił mniej błędów. Duże brawa oraz uznanie należą się włoskiemu zespołowi, za to, że mogliśmy być świadkami kilku równorzędnych wyścigów.

 

Potwierdziły się przypuszczenia sprzed rozpoczęcia tej rywalizacji, że Te Rehutai jest dużo szybszy od Luna Rossy. W pierwszych wyścigach nie było to zbyt widoczne, bo Włosi po lepszych startach skutecznie uniemożliwiali Kiwi żeglugę w czystym wietrze. Ale jak tylko udało im się wystawić dziób na niezakłócony wiatr Te Rehutai pokazywała swój prawdziwy potencjał i frunęła ponad wodą kilka węzłów szybciej, torując drogę do zwycięstwa.  Niewątpliwie jedna generacja do przodu, obecnie nie do osiągnięcia dla żadnego z challengerów. Podobnie było 4 lata temu na Bermudach… wtedy wszyscy podkreślali różnicę w kształcie i wielkości foili,  co i tym razem jest bardzo widoczne.

Powierzchnia mniejsza o 30 % niż u Luna Rossy a co za tym idzie mniejsze opory, do tego dwa skrzydła ustawione w jednej linii a nie w kształcie odwróconego V. ,,Po prostu’’ inny koncept, gwarantujący większą szybkość końcową ale najtrudniejszy do skonfigurowania tak, aby jacht szybko wychodził z wody na fiole i nie spadał z nich podczas zwrotów i przy słabym wietrze i mniejszej prędkości.  Najwyraźniej nie do skopiowania przez rywali w tak krótkim czasie.

 

Same wyścigi z wyjątkiem krótkich faz przedstartowych i kilku ciasnych sytuacji na trasie były monotonne.  Wirtualne granice ograniczające szerokość trasy wyścigu ograniczały bardzo możliwości taktyczne i zwiększały faktor przypadku. Z 11 osobowej załogi tylko dwóch, max. trzech miało ,,przegląd’’ wyścigu, reszta pochylona zmniejszając opory powietrza pracowała bez przerwy na ,,młynkach’’ umożliwiając hydrauliczną kontrolę  nad żaglami.

 

36 Puchar Ameryki wejdzie do historii jako najbardziej spektakularny pod względem szybkości jachtów i rekordowo krótkiego czasu trwania wyścigów.

 

Czy to jest ten kierunek w którym powinno pójść żeglarstwo, czy ten PA  spopularyzował bardziej nasz piękny sport? Śmiem wątpić !

 

Większość tęskni za tradycjonalnym żeglarstwem – na wodzie a nie nad, w którym procentowo większe znaczenie będą mieli żeglarze a nie technologia.  Obecnie ta równowaga jest zachwiana.

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.