Les Voiles de St. Tropez – dzień ostatni

Dzisiaj ponownie czekaliśmy na przyjście wiatru, który niedaleko, bo około 15 mil od brzegu wiał z siłą ponad 25 węzłów. W zatoce przed St.Tropez od samego rana była już duża fala, która najwyraźniej wskazywała na ,,istnienie’’ tych silnych podmuchów.

O 13.30 postawiliśmy grota i dosłownie kilka minut później wystartowaliśmy do ostatniego 25 milowego wyścigu. Na początku wiatr nie był jeszcze stabilny, ale po opuszczeniu zatoki fala była coraz większa i wiało już z siłą około 16 – 18 węzłów.

Nie były to warunki sprzyjające nam w walce o miejsce na podium, na halsówce jeszcze trzymaliśmy się blisko naszych bezpośrednich rywali ale na długim kursie z wiatrem ,,odlecieli’’ nam bardzo daleko. Po prostu oni lecą w ślizgu a my nie. Różnica w prędkości to więcej niż 5 -8 węzłów…

Taktycznie niezbyt wiele można było zrobić, ponieważ trasa była tak ustawiona, że praktycznie żeglowało się w linii prostej od boi do boi. Tak zwany ,,żużel’’.

Zajęliśmy 5 miejsce co w klasyfikacji generalnej dało nam 4 pozycję. Wygrał ponownie Magic Carpet – zoptymalizowany Wally 100, którego performance jest najlepszy w tych warunkach. Mimo tego, że po złym starcie większość pierwszego kursu na wiatr walczyli z nami to na mecie  po przeliczeniu czasowym pokonali drugi jacht o ponad 4 minuty, aż trudno w to uwierzyć. Z drugie j strony nie ukrywam, że byłoby super ścigać się na takiej maszynie regatowej, która wybacza sporo błędów.

To może się wydarzy za dwa lata, bo nasz właściciel zamówił nowy jacht :-) pożyjemy – zobaczymy :-)

To były dla mnie ostatnie regaty tego letniego sezonu, czas myśleć o zimie, która miejmy nadzieję, że będzie łaskawa dla bojerowców.

 

Pozdrowienia z St Tropez

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.