Mistrzostwa świata ORC – Porto Cervo

W regatach tych startuję na 49 stopowym jachcie Moana, którego załogę tworzą młodzi niemieccy żeglarze. Moja główna rola polega na podniesieniu umiejętności każdego z nich, bo to jest podstawowy cel. Wynik jest drugorzędny co nie znaczy, że ścigamy się na luzie i bez koncentracji.

Podczas wyścigów odpowiadam za taktykę, komunikuję z trymerami i sternikiem pracując nad optymalną szybkością jachtu oraz obserwuję pracę załogi, dając poźniej odpowiednie uwagi.

Trzy krótkie dni treningowe to niewiele, aby dokonać znaczących zmian, ale od samego początku widać jest duże zaangażowanie załogi w pracę na i przy jachcie oraz otwartość na moje wskazówki. Progres jest bardzo duży i przede wszystkim widoczny dla każdego, co wpływa pozytywnie na motywacje.  Trudne manewry i sposób wykonywania  skomplikowanych zmian żagli, które na tym akwenie są chlebem powszednim, egzekwowane są przez 12 osobową załogę coraz płynniej, a przede wszystkim poprawnie pod względem kolejności poszczególnych czynności.

Pierwszy 180 milowy wyścig był bardzo wymagający technicznie i fizycznie. Zakres wiatru od 0 do 30 węzłów,  wiele zmian żagli, wiele z nich w nocy podczas dużej fali… Wiele złego mogło się wydarzyć, ale ta młoda załoga doskonale się spisała.  Miejsce 6 w flocie 22 jachtów jest super osiągnięciem, choć jak wspomniałem wcześniej nie jest to nasz główny cel. Ważne jednak jest, że ciężka, dobrze wykonana praca i maksymalne zaangażowanie znajduje odzwierciedlenie w wynikach. Z całą pewnością stwierdzam, że był to jeden z najtrudniejszych wyścigów o tej długości, które żeglowałem do tej pory.

Mistrzostwa świata trwają do 30 czerwca i plan przewiduje trzy dni z wyścigami up and down oraz jeden wyścig o średniej długości tzw. coastal race.

 

Prognoza na najbliższe dni pokrywa pełny ekstremalny zakres wiatrowy, utrudniający realizację tego ambitnego planu.

W regatach bierze udział ponad 60 załóg, które rywalizują w trzech grupach, podzielonych pod względem wielkości i szybkości  jachtów.

więcej info na

 

https://www.yccs.it/en/regattas-2022/orc_world_championship-325.html

pozdrowienia

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.