RC 44 w Puerto Calero

Jestem właśnie w drodze na inauguracyjne regaty w klasie RC 44, które  w tym tygodniu odbędą się  w Puerto Calero na wyspach Kanaryjskich a dokładnie na Lanzarote. Wystartuję na polskim jachcie Organika, którego właścicielem  i sternikiem w wyścigach flotowych jest Maciej Nawrocki. Będzie to mój pierwszy start w tej klasie i nie ukrywam, że jestem bardzo ciekawy jak sobie poradzimy na tych pierwszych regatach w konfrontacji z czołowymi teamami.
Jachty klasy RC 44 (www.RC44.org), są ,,teoretycznie‘‘ monotypami,  a załoga składa się z 8 żeglarzy, z tego tylko 4 może mieć  status zawodowca. W pierwszych dwóch dniach regat rozgrywane są wyścigi match racingowe, w których jachtami sterują żeglarze zawodowi. Z tego powodu klasa ta skupia najlepszych sterników match racingowych. James Spithil, Russel Coutts (twórca tej klasy), Sebastian Cole, Dean Barker, to tylko niektóre nazwiska świadczące o najwyższym poziomie rywalizacji. W pozostałych 3 dniach odbywają się wyścigi flotowe, a sternikami są właściciele jachtów, a funkcje taktyka przejmują zawodowcy. W tym sezonie zaplanowane jest rozegranie 6 regat, ostatnie odbędą się w listopadzie w Dubaju.
W załodze Organiki m.in. są najbardziej doświadczeni polscy żeglarze: Grzesiek Baranowski, Jacek Wysocki, Piotr Przybylski, to z nimi w 2002 roku zdobyłem tytuł mistrza świata w match racingu i  bardzo się cieszę, że po kilku latach przerwy ponownie będziemy żeglować razem. Arek Fedusio, Krzysiek Gerlitz, Stefano Gerardi i Kasper Orkisz wzmacniają nasz team.
Wystartujemy ,,na świeżości‘‘, bo niecałe 2 dni  treningowe to okrutnie mało, aby po przerwie zimowej wejść w rytm, lepiej opanować i poznać jacht.  W takich przypadkach lubię  mówić żartem ,,kto dużo trenuje ten nic nie potrafi“. Jestem przekonany, że z dnia na dzień powinno być lepiej.

We wtorek odbedą się już pierwsze próbne wyścigi, które pokażą nam bardziej realny obraz rywalizacji.
Pozdrowienia z Puerto Calero
Karol Jabłoński

Ten wpis został opublikowany w kategorii RC 44, Żeglarstwo morskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.