Lotos Nord Cup

 

W miniony weekend po raz pierwszy od bardzo wielu lat wystartowałem w regatach jachtów morskich na Zatoce Gdańskiej.  Przemek Tarnacki zaprosił mnie na wspólne ściganie się na nowym 42 stopowym jachcie  Dehler 42, który w trakcie trwania projektu, będzie odpowiednio modyfikowany.  Performance tej jednostki był dla nas dużą niewiadomą.

Niestety przez wszystkie wyścigi z wyjątkiem ostatniego siła wiatru nie przekraczała 6 węzłów, a często nawet 4. Czuliśmy duży ciężar jachtu i brak wyścigowego foka, którego nie mogliśmy użyć, bo nie dotarł na czas sztag. Ten ,,cruisingowy’’ na rolerze był  ciężki i mniejszy, co na pewno miało duży wpływ na szybkość Konsala – bo tak nazywa się ten piękny jacht.

W ostatnim wyścigu powiało w końcu 8-9 węzłów i od razu było nam dużo łatwiej. Wygraliśmy go z dużą przewagą.

Mieszana załoga – (amatorzy i Pro) Ocean Challenge Yacht Club, mimo tylko jednego dnia treningowego i pewnych ograniczeń technicznych doskonale opanowała wszystkie manewry.

podczas piątkowego treningu wiało 15-20 węzłów i było mokro :-)

Osobiście byłem zadowolony ze startów, które były ,,dziełem’’ Przemka oraz szybkości, nad którą pracowali Ryszard – właściciel jachtu i ,,Japa”.  Moja taktyka i,,lay liny’’ były OK, mimo sporej przerwy w żeglowaniu na tak małych jachtach i krótkiego czasu na poznanie specyficznych ,,kątów’’ żeglugi.

Wystarczyło to na zajęcie drugiego miejsca w tych regatach, co uważam za duży sukces i dobry prognostyk przed następnymi startami., ale  co najważniejsze wygraliśmy bardzo prestiżowy wyścig  o Bursztynowy Puchar Neptuna J.

Następne treningi za około 4- 5 tygodni,

pozdrowienia z Łupstycha

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Żeglarstwo morskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.